Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Výběr vysoké

Jedním z rozhodnutí, které Vás na střední škole čekají, je výběr vysoké školy. Jít studovat dál, nebo ne? Humanitní nebo přírodovědecký obor? V jakém městě?… Při výběru vysoké školy musíte brát v potaz řadu parametrů, které mohou ovlivnit Vaše rozhodnutí.

 

Jaké jsou Vaše koníčky a zájmy?

Každý chce pracovat a dělat něco, co jej baví a zajímá. Vašimi koníčky a zájmy se můžete řídit při výběru oborového zaměření např. ekonomické, vědecké, lékařské, umělecké atd.

 

Ujasněte si místo studia!

Musíte se rozhodnout, zda chcete zůstat doma a dojíždět několikrát týdně do školy nebo se přestěhovat blíže ke škole. V potaz je potřeba vzít i finanční stránku obou variant.

 

Finance

Při ukončení střední školy se další postup samozřejmě na Vás. Můžete si hledat práci nebo pokračovat ve studiu. Při studiu na vysoké škole musíte počítat s těmito náklady:

  • náklady na ubytování, případně dojíždění
  • náklady na stravování
  • náklady na městskou dopravu
  • případné školné
  • náklady na nákup učebnic, skript a studijních pomůcek

 

Časová náročnost studia

Při práci na plný úvazek je vhodné volit kombinovanou nebo distanční formu studia. Při prezenční formě studia Vám vyjde čas pouze na brigády a při studiu náročných oborů ani to ne. 

Pamatujte, že nejvíce náročný je první ročník studia, kdy se musíte na škole aklimatizovat.

 

Jaké máte šance na přijetí?

Většina škol vydává každoročně statistiku o počtu uchazečů a počtu přijatých na danou fakultu či obor. Podle toho můžete posoudit, jaké jsou Vaše šance na přijetí. Samozřejmě se přijímací zkoušky mohou každý rok měnit, ale je dobré mít alespoň nějakou představu.

 

Uplatnění na trhu práce

Důležitý aspektem je samozřejmě uplatnění absolventa na trhu práce. Musíte si dobře rozmyslet, zda znalosti získané ve škole využijete v praxi a zda Vás uživí povolání, k němuž Vás povede. Pomocí mzdového kalkulátoru nebo na pracovních portálech můžete zjistit alespoň orientační platy v různých pozicích a podle toho se zařídit.