K úspěšnému vykonání přijímacích zkoušek je samozřejmě potřeba patřičné vědomosti a znalosti. K lepšímu výsledku ale navíc mohou pomoci i vyzkoušené strategie a taktiky. Základním pravidlem je začít částí, která Vám přinese za nejkratší čas nejvíce bodů a na konec si nechat to, co vyžaduje nejvíce Vašeho času a přemýšlení. Pokud také víte, že některé části nebo typy úloh Vám nejdou, nechte si je také na konec a snažte se dodržovat následující strategie:
Tipování
Úspěšným tipováním se dají získat klíčové body. Tato strategie platí však pouze v případě, že se za špatnou odpověď neodečítají body. Tipování si nechte až na závěr testu a pracujte s vylučovací metodou. Snažte se určit co nejvíce logickou a nejvhodnější odpověď na otázku a řiďte se vlastním instinktem.
Odpověď Vám může napovědět i zadání nebo předchozí a následující otázky.
Podstatné také je, zda je pouze jedna odpověď nebo více. V druhém případě musíte zvážit pořádně všechny možnosti.
Přeskakování
V prvním kroku se celý test projděte. Řešte jednodušší úlohy a pak postupně přecházejte ke složitějším.
Pokud si nevíte s některou z otázek rady, přeskočte ji a v klidu řešte další. Hlavně se nenechejte znervóznit a nezapomeňte zbývající odpovědi tipnout.
Systém značek
Při testu si zaveďte vlastní sytém značek, který Vám usnadní orientaci. Odškrtávejte si úlohy, které již máte vyřešeny a dále úlohy, kterými se již nechcete zabývat, protože jsou moc složité apod., a úlohy, ke kterým se chcete ve zbývajícím čase vrátit.
Svůj systém značení si vyzkoušejte i doma na cvičných verzích testu. Je důležité mít při zkoušce jasno a v otázkách pořádek. Zamezíte tím zbytečné nervozitě.
Efektivita
Před zkouškou se dobře seznamte s typem testu, který Vás čeká. Jak již bylo řečeno výše, snažte se nejdříve řešit otázky, které Vám přinesou nejvíce bodů za krátký čas – tzn. ty, které jsou pro Vás jednoduché, které umíte, které Vám jdou apod.
Při testování si pokuste rozvrhnout čas a vymezte si nějakou dobu i na otázky, ke kterým se budete chtít vrátit.
Dávejte si hlavně pozor na otázky, ve kterých je negace, abyste se zbytečně nezmátli a nezaseknuli.
Důležité je nepropadat panice! S velkou pravděpodobností nestíhají ani ostatní účastníci přijímacích zkoušek.
Testem to nekončí
Pokud máte ještě čas, poznamenejte si otázky, na které jste neznali odpověď nebo špatně formulované otázky a odpovědi, které nebyly zcela jasné nebo dobře formulované. Může se vám to hodit při případném odvolání.