Literatura = písemnictví, texty písemné záznamy –odborná, jednací umělecká literatura – lidová slovesnost (písně, pohádky přísloví), texty umělé literatury (próza poezie)
Sumerská (Mezopotámie) 4 tis. př.n.l. území dnešního Iráku
Sumerům se přičítá vynález písma, zprvu obrázkového, později klínového, dochováno na hliněných tabulkách. Psali Eposy, hymny, lékařské recepty.
Nejstarším dílem je Epos o Gilgamešovi. Gligameš je polobůh hledající nesmrtelnost, po mnoha dobrodružstvích se dostane až k Isis, bohyni podsvětí a ta mu poví, že nesmrtelnosti již dosáhl svými skutky, které přetrvají v paměti lidí.
Staroegyptská
Vyskytuje se na papyrech a stěnách chrámů, používá hieroglyfické písmo. Jedná se hlavně o milostnou poezii a náboženské texty.
Knihy mrtvých – dávají rady zemřelému
Achnatoův Hymnus na Slunce
Indická
Je tvořena hymny = védy (od slova hymnus), posvátné knihy, ve kterých velebili bohy (větru, ohně, zosobněné přírodní jevy).
indické Eposy :
Mahábhárata o královském rodě, autor neznámý, hrdinské souboje, bitky, intriky. Epos je založen na historickém jádru a obsahuje morální ponaučení.
Rámájana – Ráma- královský syn, líčí jeho osudy, objevuje se exotická přírody, pohádkové prvky ind. mytologie, svět bohů a démonů
Kámasútra
Perská
Avesta – sbírka náboženských textů, jsou to mýty a představy o vzniku světa, člověka, přírodních jeve o životě pozemském i posmrtném
Nizané – autor eposů
Čínská
básníci Li po a Tofu – Sbírka Zpěvy staré Číny
Kniha písní nejstarší sborník lid. písní a náboženských hymnů
Hebrejská
Je mostem mezi nejstaršími kulturami, je nejmladší z literatur, nejdůležitější literární památkou je hebrejská bible.
Zahrnuje soubor textů, pravidla náboženské víry a morálky, pak součástí křesťanské bible (Písmo svaté). Obsahuje historické, liturgické, právnické a literární texty, které vznikají od 12. stol.př.n.l. uspořádána 1. stol.n.l..
Starý zákon
Je psaný v hebrejštině, řečtině a aramejštině. Jde o soubor názorů na svět a člověka, základ židovského náboženství, oko za oko…
základ 5 knih Mojžíšových (Pentateuch- řecky, Tóra – hebrejsky)
- nejstarší část je Genesis- o stvoření světa a člověka, prvních lidech Adamovi a Evě, neposlechli božího příkazu, spáchali první hřích, trest vyhnáni z ráje, ztráta nesmrtelnosti, nemoci bída, musí těžce pracovat ; Ábel a Kain – 1. zločin na zemi (bratrovražda), trest potopa světa, zachrání se pouze spravedlivý Noe s rodinou, má znovu zalidnit a oživit planetu..potomci ale stejní jako před potopou, chtějí se vyrovnat bohu staví Babylonskou věž, přichází zmatení jazyka, lidstvo rozděleno do národů, vznik jazyků ; Abrahám – první Žid, o něm a jeho potomcích, těšili se hospodinovi přízně syn Izák – Izrael
- Exodus – život Mojžíše, vyvede Izraelity z egyptského zajetí přes Rudé moře, dále vstupuje na horu Sinaj, dostane Desatero přikázání
- Leviticus – zákony pro život kněží
- Numeri – putování Izraelitů po Sinajské poušti k hranicím Palestiny
- Deuteronomium – líčí poslední dny Mojžíšovy
Knihy proroků líčí jejich skutky ( Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, ..) z dějin Izraele
Básnické knihy – svaté spisy
Žalmy – chvála bohu, připisovány Davidovi, je jich 150, vyznívá z nich důvěra v boha, samostatně jako Žaltář
- náboženská lyrika , Jób, Přísloví, Pět svitků (milostná Píseň písní – Šalamounova, rút, Kazatel
Nový zákon
Křesťanská část bible, židé v něj nevěří, pro ně mesiáš ještě nepřišel. Je to soubor 24 knih, který vzniká během 1. stol. a 2. stol. n. l. a je psaný v latině.
4 evangelia- Matouš, Marek, Lukáš, Jan
- radostná zvěst, líčí narození a život Ježíše Krista z pohledu apoštolů
popsáno šíření křesťanství, skutky apoštolské
Epištoly (21) – listy apoštolů věřícím, formou kázání a rozprav
- Jakub, Petr, Jan a Juda
- List Římanů, List Korintský
Apokalypsa neboli Zjevení dv. Jana – spis o konci světa a posledním soudu
Tyto texty byly oficiálně uznány církví (kánonizovány) na rozdíl od Apokryfů – vyprávění biblického rázu, ale církví neuznáno jako část bible – Knihy Makabejských, Kniha Moudrosti, Sybilina proroctví