Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Naučte se organizovat si svou práci a vhodně plánovat čas

 

Organizace vaší práce a plánování času jsou základní předpoklady pro efektivní a účinné studium. Největším pomocníkem vám v tomto bude váš diář. Při tom se současně snažte řídit následujícími doporučeními.

  • Mějte na mysli užitečné pojmy „rozdělování“ a „shrnování“

Pojmem rozdělování je chápáno rozpoznání jistých částí v rozsáhlejších textech, materiálech nebo úkolech a jejich rozdělení. Dobré rozdělení vám pomůže zabránit otálení, zlepší váš přehled a soustředění a vede k lepšímu zapamatování.

Když čteme a studujeme, měli bychom rozdělovat shrnovat – věci, které jsou příliš velké na jedno sousto a naopak spojovat příliš malé prvky. Když studujete např. na zkoušku, udělejte si nejdříve obecný přehled o celém materiálu a poté si jej vhodně rozdělte.

Pokud se musíte naučit příliš mnoho detailů, jako např. nová slovíčka nebo vědecké termíny, shrňte si je do skupin asi pěti slov, která jsou nějak příbuzná.

  • Odhadněte čas

Zkuste odhadnout, jak dlouho by vám mělo trvat zpracování vašich úkolů a kolik času máte k dispozici k jejich plnění. Pokud jde o učení, předpokládejte, že budete potřebovat 3 hodiny na každou učební hodinu.

Když budete svůj plán zpracovávat, u každého úkolu si zaznamenejte přibližný čas, jaký vám zabere.

Všechny časy sečtěte a zjistíte dobu, kterou vám učení zabere. Výsledkem můžete být mile překvapeni a zjistíte, že úkoly, které vám přišly náročné, ale vlezou se do času, který máte k dispozici.

  • Pojistěte si svůj kalendář, své poznámky a plány

Doporučuje se každý měsíc provádět zálohu svých poznámek a plánů. V dnešní době s rozvojem technologií to není problém, kdy např. díky Google můžete mít svůj diář kdykoliv k dispozici pomocí internetu a provést synchronizaci i s vaším mobilním zařízením,

 

Pro lidi, kteří mají s učením potíže, mají také problémy zorganizovat si práci a čas. Když jsou motivováni, aby se zlepšili, půjde jim to pravděpodobně rychleji. Hlavně pokud se jim dostane pomoci od učitele nebo psychologického poradce.