Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Jak si vybrat střední školu?

Volba střední školy je důležitý a složitý krok. V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že vzdělávání na dalším stupni je důležitou součástí života a také příprava na budoucí povolání.

Volba střední školy je svobodná a nikdo Vám nemůže určit, kam si podat přihlášku. Bohužel, až příliš často se stává, že žák podlehne momentálnímu nadšení, nápadu nebo vlivu kamarádů a známých a přihlásí se na školu, která pro něj není až tak vhodná. To však zjistí v průběhu dalších let, kdy nadšení odpadne.

Velmi častým omylem při zvažování střední školy je škatulkování škol podle typu. Například mezi gymnázii existují veliké rozdíly, které si lidé většinou neuvědomují. To že má škola v názvu gymnázium, neznamená, že je stejně dobrá jako jiná. Totéž platí pro odborné učiliště nebo obchodní akademie. Na jedné obchodní akademii se naučíte perfektně tři světové jazyky, bez problémů Vás vezmou na vysokou školu a bez problému Vás vezmou na pozici středního manažera. V jiné se naučíte pouze základy účetnictví a můžete nastoupit pouze jako pomocný účetní.

V první fázi výběru střední školy byste se měli rozhodnout pro obecný typ střední školy, který Vám bude rámcově vyhovovat, a ve druhé fázi vybírejte konkrétní školu.

 

Při rozhodování se snažte navíc zodpovědět tyto otázky:

  • Uvažujete v budoucnu o studiu na vysoké škole?

I když to pro vás může být předčasné, je potřeba to brát v úvahu, i když si nejste stoprocentně jisti. I z nejlepšího učiliště se totiž budete na vysokou školu dostávat těžce. Pokud nevíte, co chcete v životě dělat, podejte si jednu přihlášku na gymnázium. Pokud se dostanete, můžete si být jisti, že tato škola Vám žádné dveře ve vašem dalším vzdělávání nezavře.

  • Jaké jsou Vaše šance na přijetí?

Je-li reálná pravděpodobnost přijetí menší než 15%, jde o velmi malou šanci. A ve většině případů je výsledek přijímacích řízení dílem náhody než Vašich schopností, protože ty jsou ovlivňovány stresem.

  • Kolik studentů školu nedokončí?

Počet studentů, kteří opustili danou školu nebo studium nezvládli, je velmi důležitým ukazatelem. Náročnost studia nemusí nutně souviset s náročností přijímacích zkoušek – může se stát, že zvládnete těžké zkoušky a následující 4 roky studia pro Vás budou procházkou růžovým sadem nebo budete automaticky přijati, ale během studia budete mít problémy.

  • Jaká je časová náročnost studia?

Kolik hodin se vyučuje? Kolik hodin připadá na praktické hodiny, kolik je praxe? Kolik času je potřeba na přípravu na vyučování?

  • Jaká je kvalita výuky?

Rozumí učitelé všemu, co učí? Z čeho čerpají při výuce? Dávají prostor k diskuzi?

  • Jací jsou na škole studenti?

Vybírají si ji ti s lepším nebo horším prospěchem? Studují zde studenti, které ta škola baví, nebo tam jsou ti, kteří se jinam nedostali? Navštivte školu osobně, na první pohled se dá leccos poznat.

  • Kolik studentů je v jednom ročníku?

Je rozdíl, pokud navštěvujete školu s jednou třidou v ročníku nebo s pěti ročníky po třiceti studentech.

  • Jak obtížné je dojíždění?

Na některých školách jsou k dispozici internáty, ale pouze v omezeném množství. Proto dobře zvažte vzdálenost školy od Vašeho bydliště.

  • Spolupracuje škola se zahraničními školami?

Pokud má škola nějakého zahraničního partnera, jedná se také o záruku kvality. Také by pro Vás mohlo být jednodušší dostat se na zahraniční studium.