Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Jak si správně psát poznámky z přečteného materiálu?

 

Při čtení a psaní poznámek je nutné rozhodnout, co hledat a co poznamenat jako důležité.  To jde však těžko, pokud o daném tématu zatím nevíte mnoho a nemáte za sebou nějaký úvodní seminář. Při tvorbě výpisků a poznámek vemte v úvahu následující body.

 

1.      Pouhé čtení nebo čtení a značení na stránce není vhodná metoda pro učení

Budete-li se řídit principy a postupy pro zapamatování, mělo by čtení pro potřeby učení doprovázet zaznamenávání vašich kritických a tvůrčích myšlenek, jak vás napadají a psaní poznámek z obsahu materiálu.

 

2.      Pokud se setkáte se slovem, frází větou nebo odstavcem, kterým nerozumíte, udělejte si na okraji stránky otazník a čtěte dál

Až dojdete na konec studijního materiálu a vrátíte se k otazníkům, budete mít patrně dostatečné množství znalostí a informaci, abyste pochopili označený materiál rychleji, než kdybyste nad ním bádali při prvním čtení.

 

3.      Nebojte se, pokud čtení v novém žánru nejde tak rychle jako u vámi známějšího materiálu

Postupně budete daný obor poznávat a vaše pochopení pak bude rychlejší a hlubší. Musíte se také osvobodit od úzkosti z toho, že pomalu nebo špatně čtěte, tím pomůžete ke zvýšení pochopení materiálu.

 

4.      Zjistěte si vodítka a základní informace, které pomohou vašemu čtení

Například u vašeho učitele na semináři si zjistěte základní otázky a struktury probírané látky. Zkuste analyzovat přednášky a zjistit tak potřebné informace, které právě mohou být vodítkem pro vaše čtení. Můžete také prostudovat nějaký základní současný odborný text v tomto oboru.

 

5.      Začínejte se základním textem a pak zvyšujte informovanost o daném oboru, abyste mohli číst i náročnější materiály

Základní text je možné číst výběrově – metodická část a shrnující kapitoly by měli stačit.

Podobně jako při každém čtení nebo poslechu si udržujte kritický přístup. Musíte si být vědomi, že každý odborník v dané problematice může mít trošku odlišný názor a také vy máte právo si vytvořit ten svůj.