Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Jak se učit cizí jazyk?

Studium cizího jazyka je skutečně těžké, ale v dnešní době nezbytné. Učit se nestačí, musí se vytrvat a naučit se. Ale jak se přinutit? Jak nepřestat? Jak vytrvat?

Trh s jazykovými kurzy je bohatý. Musíme si vybrat takový, kde je lektor s kvalitním vzděláním, který umí vysvětlit gramatiku, fráze a dobře konverzovat. Nejlépe je promluvit s někým, kdo již má s kurzem, o kterém uvažuji, osobní zkušenost.

Uvádí se čtyři základní cizojazyčné dovednosti: 1. číst, 2. psát, 3. mluvit, 4. rozumět.

Mluvit a rozumět, to znamená ovládat jazyk slovem, číst a psát znamená ovládat jazyk písmem, schopnost číst a rozumět je pasivní znalost, psát a mluvit je aktivní znalost.

Každý ze studujících má svůj cíl – někdo chce číst literaturu svého oboru, někdo chce překládat, někdo se chce dorozumět se svými přáteli v cizině. Existují různé metody výuky, ale rozhodující je nepřestat, nebudeme-li mít výdrž, ani ta nejlepší metoda nám nebude nic platná. Dobrý učitel, příjemné prostředí, skvělí spolustudující jsou určitě dobrou motivací. Tak jako si najdeme denně chvilku na sport, ranní sprchu nebo televizi, tak bychom měli najít chvilku na učení cizího jazyka, nehledat nějaké výmluvy, ale naše pokroky by nás měly motivovat a přinášet radost ze studia. Pokud nám dobře funguje paměť, tak je úspěch z poloviny zajištěn.  Důležitá je naše koncentrace, neustálé opakování a hledání různých spojení k zapamatování.

Velice nám může pomoci začít číst cizojazyčnou knížku, když máme k dispozici český překlad. Pokud nebudeme něčemu rozumět, můžeme nahlédnout do českého překladu, který nám nahrazuje slovník a šetří náš čas. Zpočátku budeme do českého překladu nahlížet častěji, ale brzy zjistíme, že přečteme stránku, aniž bychom český překlad použili.

Zvládnutí cizího jazyka vyžaduje námahu, úsilí, dril a vytrvalost. Na začátku u každého vládne nadšení a zápal, ale to postupně klesá. Ale další naše pokroky nás směřují k cíli, který jsme si vytyčili.