Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Jak se na zkoušky připravit?

Může se vám zdát, že nějaká zvláštní příprava na zkoušky je zbytečná – buď předmět ovládám a potom zkoušku udělám, anebo neovládám a zkouška to odhalí. A jediné, co je potřeba před zkouškou dělat, je učit se, učit se a učit se. Ale tak to není.

Existují případy, kdy ani dokonalé ovládnutí předmětu nepomůže, aby zkouška byla úspěšná. Naopak nedostatky ve znalostech jde vykompenzovat promyšlenýma dobře zvládnutým postupem při zkoušce.

Ještě dříve než se začnete učit, měli byste si zajistit o zkoušce co nejvíce informací. Zkuste si sehnat cvičné verze testů, zadání z minulých let a podrobně vyzpovídejte ty, kteří už zkoušky absolvovali. Čím více informací si sežene, tím samozřejmě pro vás lépe. U každé zkoušky vždy alespoň část studentů uspěje hůř, než by mohli, protože je podoba zkoušky zaskočila.

Po získání všech informací se snažte zodpovědět na následující otázky:

  • Jak zkouška probíhá?

Zjistěte, v jakém pořadí budou jednotlivé předměty, otázky, jak budou dlouhé přestávky a jak bude zadání úloh nebo možnosti odpovědí vypadat?

  • Jaký je předpokládaný rozsah znalostí?

Jaké učebnice si musíte nastudovat, bude vám stačit pouze učivo ze školy nebo se musíte naučit i věci, které jste ve škole neprobírali?

  • Z jakých částí se test skládá?

A lze test řešit na přeskáčku nebo se musí postupovat v daném pořadí? Budou všechny otázky stejně těžké? Kolik jich bude?

  • Kolik času je na test?

Dá se stihnout vše nebo je důležité se zaměřit jen na některé otázky? Je možné si test vyzkoušet?

  • Jak je test bodován a hodnocen?

Kolik bodů je možné dostat? Odečítají se body za špatnou odpověď? Kolik je potřeba k absolvování zkoušky?

  • Jak si mohu ověřit hodnocení a bodování mého testu?

Kdy se studenti dozví výsledky testu? Je možné podívat se na opravený test?