Učení cizího jazyka vyžaduje dodatečné metody a vaše větší úsilí
- Používejte pravidelně magnetofonové pásky (ve většině případů jsou součástí učebnic pro výuku cizího jazyka)
- Studujte často! Ideálně šest dní v týdnu a to v krátkých intenzivních sezeních.
- Když se učíte nová slovíčka, snažte si je shrnout do menších skupin např. po pěti slovech, které jsou nějak příbuzná. Slovíčka studujte postupně, po vytvořených skupinách.
- Věnujte intenzivní pozornost slovíčkám a frázím, které se vám těžko pamatují.
Když studujete, používejte co nejvíce smyslů a co nejvíce možnými způsoby. Pokud píšete slovo nebo větu, dívejte se na ni a současně si jej říkejte, myslete na součásti slova nebo věty, přemýšlejte nad významem.
Těžké slovo se snažte vztáhnout k něčemu známému a myslete na tento vztah, když si budete dál slovo opakovat.
Slovo nebo frázi si zapište na kartu, jednotlivé karty čtěte nahlas a několikrát denně v nejrůznějších chvílích a těsně před spaním nebo zkouškou.
- Čtěte celé pasáže textu a sledujte jejich obecný význam, aniž byste se snažili porozumět každému slovu.
Pokud se setkáte s neznámým slovem, napište si ho na prázdnou stránku zápisníku nebo na kartičku. Až celou pasáž dočtete, rozhodněte se, která slova budete potřebovat a učte se jej podle metody popsané výše.
- Hledejte každou příležitost, abyste určitý jazyk mohli používat – buď v situaci ze skutečného života, nebo s druhými studenty, kteří se tomu jazyku učí.
Používejte ho při pozdravech a vyjadřování myšlenek, které jsou pro vás důležité. Představujte si situace, ve kterých mluví více lidí, a vyzkoušejte si všechny role. Čtěte noviny i časopisy v daném jazyce a sledujte cizojazyčné filmy v původním znění.
Naučte se v daném jazyce písničky a nahlas si je zpívejte. Samozřejmě nejúčinnější je pobyt v zemi, kde se tímto jazykem mluví.
Pokud máte problémy se zvládáním jazyka, možná potřebujete zvláštní pomoc. Neváhejte proto vyhledat další odbornou pomoc ve formě doučování.