Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Jak na studium cizího jazyka?

 

Učení cizího jazyka vyžaduje dodatečné metody a vaše větší úsilí

 

  • Používejte pravidelně magnetofonové pásky (ve většině případů jsou součástí učebnic pro výuku cizího jazyka)
  • Studujte často! Ideálně šest dní v týdnu a to v krátkých intenzivních sezeních.
  • Když se učíte nová slovíčka, snažte si je shrnout do menších skupin např. po pěti slovech, které jsou nějak příbuzná. Slovíčka studujte postupně, po vytvořených skupinách.
  • Věnujte intenzivní pozornost slovíčkám a frázím, které se vám těžko pamatují.

Když studujete, používejte co nejvíce smyslů a co nejvíce možnými způsoby. Pokud píšete slovo nebo větu, dívejte se na ni a současně si jej říkejte, myslete na součásti slova nebo věty, přemýšlejte nad významem.

Těžké slovo se snažte vztáhnout k něčemu známému a myslete na tento vztah, když si budete dál slovo opakovat.

Slovo nebo frázi si zapište na kartu, jednotlivé karty čtěte nahlas a několikrát denně v nejrůznějších chvílích a těsně před spaním nebo zkouškou.

  • Čtěte celé pasáže textu a sledujte jejich obecný význam, aniž byste se snažili porozumět každému slovu.

Pokud se setkáte s neznámým slovem, napište si ho na prázdnou stránku zápisníku nebo na kartičku. Až celou pasáž dočtete, rozhodněte se, která slova budete potřebovat a učte se jej podle metody popsané výše.

  • Hledejte každou příležitost, abyste určitý jazyk mohli používat – buď v situaci ze skutečného života, nebo s druhými studenty, kteří se tomu jazyku učí.

Používejte ho při pozdravech a vyjadřování myšlenek, které jsou pro vás důležité. Představujte si situace, ve kterých mluví více lidí, a vyzkoušejte si všechny role. Čtěte noviny i časopisy v daném jazyce a sledujte cizojazyčné filmy v původním znění.

Naučte se v daném jazyce písničky a nahlas si je zpívejte. Samozřejmě nejúčinnější je pobyt v zemi, kde se tímto jazykem mluví.

 

Pokud máte problémy se zvládáním jazyka, možná potřebujete zvláštní pomoc. Neváhejte proto vyhledat další odbornou pomoc ve formě doučování.