Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Efektivní zapamatování

1. Mějte opravdový zájem informaci si zapamatovat.

2. Vynaložte plnou pozornost tomu, co si máte zapamatovat.

3. Uložte si informaci do mysli správně ihned, když se s ní setkáte.

4. Spojte si informace, které spolu souvisí.

5. Říkejte si: „Já si to zapamatuji.“

6. Uchovejte informaci s využitím několika smyslů, když na ní myslíte.

7. Opakujte si informace do čtyřiadvaceti hodin po jejich prostudování, nejlépe před spaním.

8. Pokud vás čeká opravdu velká dávka učení je třeba si vypracovat plán.

 

ZAMĚŘTE SE NA TYP PAMĚTI, KTERÝ JE PRO VÁS NEJLEPŠÍ

 

Existuje několik typů paměti – tedy několik způsobů jak si zapamatovat. Každému z nás vyhovuje jiný způsob. Někdo si dokáže něco zapamatovat jen díky jednomu jedinému způsobu, někdo kombinuje více typů dohromady. Je proto dobré zjistit, který typ je vhodný právě pro nás.

Zraková – vizuální paměť: Člověk s touto pamětí si zapamatuje to, co vidí, co si může přečíst a do podrobnosti si prohlédnout. Pro tento typ paměti je vhodné dělat si svoje vlastní poznámky, které jsou uspořádány tak, jak to vyhovuje nám, aby pro nás byly co nejpřehlednější. Při vybavování (tedy např. při zkoušení) se totiž takovému člověku před očima zobrazí zápisky, nebo jiný materiál, ze kterého se učil. A z něho ve své hlavě v podstatě čte to, co zrovna potřebuje.

Sluchová – auditivní paměť: Pro tento druh je potřeba slyšet to, co si máme zapamatovat. Je zde proto dobré si danou látku číst nahlas nebo pečlivě poslouchat výklad při vyučování nebo na poradách. Lidé s touto pamětí mají výhodu v tom, že si hodně věcí pamatují přímo z výuky.

Slovně-logická paměť: Taková paměť se také dobře využije třeba při přednáškách, ale je zde důležitější logická návaznost výkladu. Při potřebě vybavit si potřebná fakta nám pak hlavou probíhají myšlenky, pojmy a úsudky obsažené v přednášce nebo i v odborném článku.