Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Druhy paměti

 

Podle nejpoužívanějšího modelu se paměť dělí na 3 základní typy.

Senzorická paměť

Senzorická paměť je souhrn paměti vizuální, sluchové a hmatové. Jakékoliv informace jsou v ní uchovávány krátkou dobu – světelný vjem pouze jednu desetinu sekundy. Nazývá se to také setrvačnost zrakového vjemu. O své senzorické paměti se můžete přesvědčit i sami. V zatemněné místnosti nechte pohybovat libovolným bodovým zdrojem světla – vaše oko bude schopno vnímat nejenom momentální polohu zdroje světla, kterou zdroj urazil během poslední desetiny sekundy.

Na rozdíl od zrakového vjemu má sluchová senzorická paměť trvalejší záznam a od různých lidí se liší, v průměru jsou to 3 sekundy.

 Krátkodobá paměť

Krátkodobá paměť přechovává informace, které jsou potřební po krátkou dobu k vykonání určité činnosti. Není zatím přesně jasné, jak krátkodobou paměť chápat. Existuje více teorií, zda je vstupní branou k paměti dlouhodobé, nebo pouze jakousi její formou. Další možností je, že se jedná pouze o velké množství různých probíhajících procesů.

 Dlouhodobá paměť

Uchovává informace na dlouhou dobu. Informace by z této paměti neměly nikdy zmizet, časem se mohou stát pouze hůře dostupnými, nebo se přepíšou informacemi novými. Dlouhodobou paměť lze dále rozdělit na:

  • epizodickou – zaplněna událostmi, např. co jste dělali včera
  • sémantickou – uchovává vědomosti o okolním světě – fakta, významy