Podle nejpoužívanějšího modelu se paměť dělí na 3 základní typy.
Senzorická paměť
Senzorická paměť je souhrn paměti vizuální, sluchové a hmatové. Jakékoliv informace jsou v ní uchovávány krátkou dobu – světelný vjem pouze jednu desetinu sekundy. Nazývá se to také setrvačnost zrakového vjemu. O své senzorické paměti se můžete přesvědčit i sami. V zatemněné místnosti nechte pohybovat libovolným bodovým zdrojem světla – vaše oko bude schopno vnímat nejenom momentální polohu zdroje světla, kterou zdroj urazil během poslední desetiny sekundy.
Na rozdíl od zrakového vjemu má sluchová senzorická paměť trvalejší záznam a od různých lidí se liší, v průměru jsou to 3 sekundy.
Krátkodobá paměť
Krátkodobá paměť přechovává informace, které jsou potřební po krátkou dobu k vykonání určité činnosti. Není zatím přesně jasné, jak krátkodobou paměť chápat. Existuje více teorií, zda je vstupní branou k paměti dlouhodobé, nebo pouze jakousi její formou. Další možností je, že se jedná pouze o velké množství různých probíhajících procesů.
Dlouhodobá paměť
Uchovává informace na dlouhou dobu. Informace by z této paměti neměly nikdy zmizet, časem se mohou stát pouze hůře dostupnými, nebo se přepíšou informacemi novými. Dlouhodobou paměť lze dále rozdělit na:
- epizodickou – zaplněna událostmi, např. co jste dělali včera
- sémantickou – uchovává vědomosti o okolním světě – fakta, významy