Potřebujete poradit?

Petra Vitinová

Po - Pá:
9:00 - 17:30

Tel: 777 779 226

E-mail: info@euagency.cz

Čtení jako koníček

 

Někteří lidé si nevytvořili během dospívání návyk, že knížka může být pro ně potěšením a uspokojením a zároveň novým zdrojem informací. Jak tedy dosáhnout toho, abyste měli větší potěšení z četby a zvýšili svou touhu číst?

  • Vezměte v úvahu své zájmy!

Váš opravdový zájem je tím nedůležitějším průvodcem na cestě k četbě pro potěšení. Proto volte knihy, které vás opravdu zajímají a to, buď že se vztahují k nějakému vašemu zájmu nebo souvisí se zkušenostmi z vašeho osobního života, případně vám objasňují okolnosti, o kterých byste se rádi dozvěděli víc.

Na vámi vybrané téma se snažte najít co nejlepší knihy, dejte na doporučení svých přátel, knihkupců nebo recenze na internetu.  

Pokud vás však doporučená kniha na začátku příliš nezaujala, zkuste si o ni vyhledat další, dodatečné, informace. Snažte se i příjemný zážitek, který vám pomůže k hlubšímu pochopení a procítění námětu nebo spisovatele.

  • Předběžně se seznamujte a vybírejte

Pokud máte na výběr z více titulů, začněte s tím, kterým jste nejvíce motivováni. V případě, že se jedná o odbornou knihu, začnete částí, která vás nejvíce zajímá. U beletrie si zase přečtěte první kapitolu a pak se rozhodněte, zda budete dál číst či nikoliv.

Pokud budete knihu číst, v četbě vždy pokračujte selektivně. Některé části můžete přečíst rychle, jiné důkladně. Jeden z důvodů, proč lidé neradi čtou, je, že si myslí, že musí přečíst slovo za slovem. Četba má být váš koníček, tak si jej udělejte pro vás co nejlepší.

  • Je na vás, jak si daný materiál zpracujete

Knihu můžete jen číst a očekávat, že váš zájem a emoční prožitek vám pomohou materiál ocenit a absorbovat. Nebo také můžete podniknout nějaké kroky, které vám ulehčí si knihu zapamatovat. Například si můžete poznamenat strany, které shledáváte za zajímavé, zapisovat si myšlenky, které vás zaujaly a také vaše pocity během čtení. Pokud o knize budete diskutovat s ostatníma, tak se také zvýší váš zážitek z četby.

  • Dbejte na prostředí, ve kterém čtete

Pokud jste z neznámého důvodu netrpělivý, cítíte napětí, únavu nebo přetížení očí budete možná potřebovat lepší světlo nebo brýle na čtení.

Pokud potřebujete společnost, abyste více četli, zapište se do nějaké skupiny, ve které můžete knihy diskutovat. Zároveň uvažujte, jak vám přečtené knihy pomohou dosáhnout vašich vytyčených cílů.

Skutečným zájem je však vašim nejlepším průvodcem na cestě k četbě pro potěšení.